USS S-7

Navyhistory.com
ABOUT US
History of Ships and Navies
Contact US
Navy Links

Ê

Other Sites
HistoryShopping.com
Navalshopping.com
Historycentral.com
America's Wars
Revolutionary War
War of 1812
Civil War
World War II
Ê US Aircraft of WW2
Vietnam War
Presidential Elections
NationbyNation.com
Multieducator Products

S-7 SS-112

Mug Windbreaker
Plaque Cap
Polo Shirt Sweatshirt
S-7

(SS-112: dp. 876 (surf.), 1,092 (subm.); 1. 231', b. 21'10"; dr. 13'1"; s. 15 k. (surf.), 11 k. (subm.);cpl. 38; a. 4 21" tt., 1 4"; cl. S-1)

S-7 (SS-112) was laid down on 29 January 1918 by the Portsmouth (N.H.) Navy Yard, Launched on 5 February 1920; sponsored by Mrs. Henry L. Wyman
and commisioned on 1 July 1920, Lt. Comdr. Sherwood Picking in command.

S-7 sailed from New London, Conn., on 18 November 1920 to rendezvous with S-boats of SubDiv 18 and her own division, SubDiv 12, off New Hampshire. They proceeded via the Panama Canal to Hawaii, arriving at Pearl Harbor on 15 April 1921. Departing Pearl Harbor on 3 November, they reached Cavite, Luzon, Philippine Islands, on 1 December. This was the longest cruise on record, at that time, for American submarines.

S-7 remained in the Philippines over the next 3 years except for annual spring visits to Shanghai Chefoo, Chinwangtao, Amoy, Tsingtao, and Woosung China. She finally departed Cavite on 29 October 1924 for Mare Island, Calif., arriving there on 30 December.

S-7 remained at Mare Island through 1925 and operated along the west coast in 1926, mainly at San Francisco, San Pedro, and San Diego. Sailing from San Francisco on 17 February 1927, she operated in the Panama Canal area from March into April, arrived at New London on 3 May, and spent the rest of the year operating along the New England coast. S-7 served in the Panama Canal area from February into April 1928, from January into April 1929, and from January into March 1930, with the remainder of those years in the northeast.

Departing New London on 22 October 1930 S-7 was decommissioned at Philadelphia on 3 April 1931, and was struck from the Navy list on 25 January 1937.