• Sports: 1900 Olympics in Paris, France

    Event: 100m Winner: Frank Jarvis Country: USA
    Event: 200m Winner: Walter Tewksbury Country: USA
    Event: 400m Winner: Maxey Long Country: USA
    Event: 800m Winner: Alfred Tysoe Country: GBR
    Event: 1500m Winner: Charles Bennett Country: GBR
    Event: Marathon Winner: Michel ThŽato Country: FRA
    Event: 110m Hurdles Winner: Alvin Kraenzlein Country: USA
    Event: 400 m Hurdles Winner: Walter Tewksbury Country: USA
    Event: 2500m Steeplechase Winner: George Orton Country: CAN
    Event: High Jump Winner: Irving Baxter Country: USA
    Event: Pole Vault Winner: Irving Baxter Country: USA
    Event: Long Jump Winner: Alvin Kraenzlein Country: USA
    Event: Triple Jump Winner: Meyer Prinstein Country: USA
    Event: Shotput Winner: Richard Sheldon Country: USA
    Event: Discus Winner: Rudolf Bauer Country: HUN
    Event: Hammer Winner: John Flanagan Country: USA
    Event: 200m Hurdles Winner: Alvin Kraenzlein Country: USA
    Event: 4000m Steeplechase Winner: John Rimmer Country: GBR
    Event: 5000m Team Winner: Great Britain/Australia
    Event: Standing High Jump Winner: Ray Ewry Country: USA
    Event: Standing Long Jump Winner: Ray Erwy Country: USA
    Event: Standing Triple Jump Winner: Ray Erwy Country: USA
    Event: Tug-of-War Winner: Sweden/Denmark
    Event: Foil Individual Winner: Emile Coste Country: FRA
    Event: EpŽe Individual Winner: Ram—n Fonst Country: CUB
    Event: Sabre Individual Winner: Georges de la Falaise Country: FRA
    Event: Foil for Fencing Masters Winner: Lucien MŽrignac Country: FRA
    Event: EpŽe for Fencing Masters Winner: Albert Ayat Country: FRA
    Event: EpŽe for Amateurs and Masters Winner: Albert Ayat Country: FRA
    Event: Sabre for Fencing Masters Winner: Antonio Conte Country: ITA
    Event: 200m Freestyle Winner: Fredrick Lane Country: AUS
    Event: 1500m Freestyle Winner: John Jarvis Country: GBR
    Event: 200m Backstroke Winner: Ernst Hoppenberg Country: GER
    Event: 200m Obstacle Event Winner: Fredrick Lane Country: AUS
    Event: 400m Freestyle Winner: John Jarvis Country: GBR
    Event: 60m Underwater Swimming Winner: Charles de Vandeville Country: FRA
    Event: 200m Team Winner: Germany
    Event: Water Polo Winner: Great Britain
    Event: Pistol-Rapid Fire Pistol Winner: Maurice Larrouy Country: FRA
    Event: Free Pistol 50m Winner: Karl Roderer Country: SUI
    Event: Live Pigeon Shooting Winner: LŽon de Lunden Country: BEL
    Event: Military Rifle (3 positions) Winner: Emil Kellenberger Country: SUI
    Event: Military Rifle Team 300m Winner: Switzerland
    Event: Military Revolver Team Winner: Switzerland
    Event: Au Cordon DorŽ-50m Winner: Henri Herouin Country: FRA
    Event: Au Chapelet-50m Winner: Eugne Mougin Country: FRA
    Event: Au Cordon DorŽ-33m Winner: Hubert van Innis Country: BEL
    Event: Au Chapelet-33m Winner: Hubert van Innis Country: FRA
    Event: Sur la Perche ˆ la Herse Winner: Emmanuel Foulon Country: FRA
    Event: Sur la Perche ˆ la Pyramide Winner: Emile Grumiaux Country: FRA
    Event: Men Gymnastics-Individual All-round Competition Winner: Gustave Sandras Country: FRA
    Event: Football Winner: Great Britain
    Event: Rowing-Single Sculls Winner: Henri Barrelet Country: FRA
    Event: Coxed Pairs Winner: Netherlands
    Event: Coxed Fours-First Final Winner: France
    Event: Coxed Fours-Second Final Winner: Germany
    Event: Eights Winner: USA
    Event: Yachting Open Winner: Great Britain
    Event: Class 0.5t Winner: France
    Event: Class 0.5t-1.0t Winner: Great Britain
    Event: Class 1-2t Winner: Switzerland
    Event: 2-3t Winner: Great Britain
    Event: Class 3-10t Winner: France
    Event: Class 10-20t Winner: France
    Event: Cycling-1000m Sprint Winner: Georges Taillandier Country: FRA
    Event: Equestrian Individual Jumping Competition Winner: AimŽ Haegeman Country: BEL
    Event: Hight Jump Winner: Dominique Maximien Gardres Country: FRA
    Event: Long Jump Winner: Constant van Langhendonck Country: BEL
    Event: Tennis Men-singles Winner: Hugh Doherty Country: GBR
    Event: Men-doubles Winner: GBR
    Event: Women-singles Winner: Charlotte Cooper Country: GBR
    Event: Mixed -doubles Winner: GBR
    Event: Cricket Winner: GBR
    Event: Croquet Singles-1 ball Winner: Aumoitte Country: FRA
    Event: Singles-2 balls Winner: Waydelick Country: FRA
    Event: Doubles Winner: FRA
    Event: Golf-Men Winner: Charles Sands Country: USA
    Event: Golf-Women Winner: Margaret Abbott Country: USA
    Event: Polo Winner: GBR/USA
    Event: Rugby Winner: FRA

  •